Niska waga, wysoka moc – dzięki unikatowemu łączeniu blachodachówki z cienkowarstwowym elementem fotowoltaicznym

Przeprowadzono badania w II i III kwartale 2015 r. przez Wydział Elektroenergetyczny Politechniki Warszawskiej, podczas którego przeanalizowano cechy Electrotile w porównaniu z rozwiązaniami konkurencyjnymi: panelami cienko- i polikrystalicznymi, dachówką fotowoltaiczną oraz dachówką ceramiczną z naklejonym ogniwem krystalicznym.

Wyniki są następujące:

- WYSOKA MOC: 120W - WSKAŹNIK REZULTATU

W wyniku zastosowaniu panelu fotowoltaicznego wykonanego w technologii cienkowarstwowej składającego się z 12 komórek o mocy 10W każda.

- NISKA WAGA: 4,2 KG - WSKAŹNIK REZULTATU

W wyniku użycia odpowiednio sprasowanej blachy stanowiącej blachodachówkę o grubości 0,5 mm będącą podkładem do zainstalowania panelu fotowoltaicznego wykonanego w technologii cienkowarstwowej składającego się z 12 komórek o mocy 10W każda

- NISKI TEMPERATUROWY WSPÓŁCZYNNIK MOCY 0,26 [%/OC] – WSKAŹNIK REZULTATU

W wyniku zastosowania cienkowarstwowych paneli PV wykonanych w technologii nieorganicznej (CIGS) przy użyciu opracowanego w trakcie prac B+R specjalnego kleju odprowadzającego energię cieplna powstałą w wyniku nagrzewania słonecznego ogniw do materiału nośnego, którym jest blacha o dużej przewodności cieplnej.

- DUŻA PRZEWODNOŚĆ CIEPLNA BLACHODACHÓWKI (10,03 k) - WSKAŹNIK REZULTATU

W efekcie zastosowania blachy jako materiału podkładowego, który znacząco przewyższa inne materiały jak cermika czy tworzywa sztuczne

- MOŻLIWOŚĆ ZMIANY KĄTA NACHYLENIA OGNIWA PV W STOSUNKU DO BLACHODACHÓWKI O 13 ST. - WSKAŹNIK REZULTATU

Kolejną cechą, która charakteryzuje blachodachówkę z naklejonymi ogniwami PV w technologii cienkowarstwowej nieorganicznej (CIGS) jest możliwość montażu ogniw pod kątem. Obliczenia wykazały, że istnieje możliwość pochylenia ogniwa fotowoltaicznego o 13 st. w odniesieniu do poziomu, co w przypadku innych pokryć dachowych nie jest możliwe.

Comments are closed.